Aditiva Metabond do motorových paliv (benzín, nafta)

Účelem aditiv do pohonných hmot je:

►ochrana motoru před nadměrným nebo předčasným opotřebením,

►zlepšení jízdních vlastností motoru,

►ochrana palivové soustavy motoru a

►zlepšení ekologických vlastností vozidla.
 

Na trhu pohonných hmot pro motorová vozidla dominují paliva na ropném základě - nafta a benzín. Výrobci v průběhu výroby pohonné hmoty aditivují ve snaze zajistit jim takové parametry, bez nichž by nebylo možné palivo prodávat v souladu se zákonem (v ČR je takovou normou ČSN EN 590 pro naftu a ČSN EN 228 pro benzín). Vzhledem k tomu, že výrobní aditivace paliva vyžaduje ze strany výrobce další náklady, lze tuto aditivaci považovat za dostatečnou pouze z hlediska zákonných předpisů, nikoli z hlediska jízdních vlastností. Plnohodnotnou aditivaci paliva je nutné zabezpečit použitím dodatečných aditiv, mezi jejichž výrobce náleží společnost Metabond.

S příchodem roku 2024 se českým motoristům dostává do cesty nový, potenciálně znepokojivý pojem - E10. Tato novinka vzbuzuje otázky a možná i obavy: znamená to snad, že se s našimi auty budou dít nežádoucí věci, nebo je to ve skutečnosti méně dramatické, než se zdá? Pojďme se ponořit do toho, co E10 vlastně představuje a zda jsou obavy opodstatněné.


Co je to E10?

Zkratka E10 označuje palivo s maximálně desetiprocentním podílem etanolu, na rozdíl od dosavadních pěti procent v běžném benzinu 95. Tato změna přináší řadu otázek ohledně vlivu vyššího podílu etanolu na funkčnost a spolehlivost motorů.

Problémy spojené s E10

Hlavním problémem E10 je možné přitahování vody etanolem, což může vést k akumulaci vody v palivovém systému a následně k potenciálním problémům s oddělením vody od benzinu. To může způsobit nestabilitu směsi a v extrémních případech i korozivní škody na palivovém systému, zejména u starších vozidel s méně odolnými materiály těsnění.

Co s tím?

Existují způsoby, jak se potenciálním problémům vyhnout. Jedním z nich je používání vyšších oktanových paliv, jako je 98, které obvykle neobsahují čistý etanol, ale deriváty s menším rizikem korozivních vlastností a vazby vody. Druhou možností je použití kvalitních aditiv, která mohou pomoci neutralizovat negativní efekty etanolu, chránit palivový systém před korozí, a dokonce i zlepšit výkonnost paliva.


V čem se hlavně odlišují aditiva do paliva Metabond od konkurence?

Na trhu se objevují aditiva mnoha značek, některá za nižší cenu než aditiva Metabond, ale pozor na to, že tyto aditiva nedosahují takových kvalit jako výrobky Metabond a často pouze jenom zabraňují tuhnutí nafty. Zjistěte si proto, zda vámi vybraná aditiva zároveň pomáhají promazávat palivovou soustavu, stabilizují oxidaci a zabraňují usazování nečistot. Naše aditiva do paliva se především vyznačují oproti konkurenci:

Výrazně pomáhají promazávat čerpadlo i vstřiky.
Stabilizují palivo proti oxidaci.
Zabraňují usazování nečistot ve vstřikovačích a zlepšují průchodnost palivového systému.
Lépe chrání proti tuhnutí nafty.

 

Vzhledem k odlišnému procesu činnosti vznětového a zážehového motoru jsou požadavky na aditiva do nafty a benzínu odlišná a proto jsou společností Metabond vyráběny produkty Megalene (aditivum do benzinu) a Megasel (aditivum do nafty).

Metabond Megasel

Metabond aditivum do nafty Megasel Plus

Obsahuje zvyšovač cetanového čísla, mazivostní přísadu, detergent, inhibitor koroze, přísady pro zlepšení nízkoteplotních vlastností, deaktivátor kovu, protipěnivostní přísady, antioxidant, antistatické přísady a další přísady. Se zvyšujícím se podílem biosložek v naftě se mění poměry i složení přídavných látek, například z důvodu zvýšeného usazování karbonových usazenin v palivové soustavě nebo k ochraně filtrů.

Metabond Megasel a Metabond Megalene jsou moderní aditiva 6. generace a jako takové jsou výsledkem dlouhodobého vývoje na vysoké technologické úrovni, který současně zajišťuje plnění všech aktuálních požadavků na aditiva motorových paliv.

Metabond Megalene

Obsahuje zvyšovač oktanového čísla, detergent, inhibitor koroze, antioxidant, mazivostní přísadu a některé další látky (například přípravek proti zatloukání ventilových sedel). Poměry přídavných látek se mění se změnami složení benzínu, například podle množství přidaného etylakoholu.